مقالات کاربردی
 • 84
 • 137 مرتبه
نقشه راه تعمیرات موبایل و شروع این کار پردرامد

نقشه راه تعمیرات موبایل و شروع این کار پردرامد

لوازم تعمیرات موبایل

تعمیرات موبایل یکی از مشاغلی که در دهه گذشته به شدت رشد خوبی داشته و همچنان در مسیر رو به بالا حرکت می کند و علت ان چیزی نیست جز اینکه یک گوشی موبایل تبدیل شده به بخش جدا نشدنی از جامعه امروزی ! و از انجایی که قیمت گوشی های موبایل به شدت بالا رفته و خرید یک موبایل جدید به صرفه نیست همه رو به سمت تعمیر کردن دستگاه خود می اورند.

نقشه راه تعمیرات موبایل - از کجا شروع کنم ؟  

برای یادگیری تعمیرات موبایل چند راه وجود دارد که در زیر به برخی از انان اشاره میکنیم:

 • شما میتوانید در کلاس های مجازی تعمیرات موبایل ثبت نام کنید یا از آموزش های رایگان استفاده کنید .
 • کلاس های اموزشی حضوری که در مراکز مختلف برگزار میشود.

پس قدم اول این است که شما اموزش های لازم را برای تعمیر یک موبایل پشت سربگذارید حالا بعد از اینکه مهارت های لازم را بدست اوردید وقت ان است که در آزمون حرفه و فن کشوری شرکت کنید و مدرک این مهارت را بگیرید .

و پس از دریافت این مدرک میتوانید وارد بازار کار شوید به دو مدل که یا برای کسی کار کنید یا با کسی شریک شوید و یا در بهترین شرایط برای خود یک مغازه باز کنید و در انجا شروع به کار کنید.

حالا سوال اینجاست که برای راه اندازی این مغازه به چه دستگاه هایی نیاز دارید در ادامه به صورت کامل براتون توضیح میدم :

منبع تغذیه

منبع تغذیه از دیگر تجهیزات تعمیرات موبایل به شمار می اید که حضور آن برای این کار ضروری است.به طور کلی یک منبع تغذیه وظیفه دارد که انرژی الکتریکی لازم برای یک سیستم را تامین کند.

منبع تغذیه

منبع تغذیه در بسیاری از مشاغل مورد استفاده قرار می گیرد یکی از این شغل ها تعمیرات موبایل است.منبع تغذیه در تعمیرات موبایل کاربرد های فراوانی دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

روشن کردن گوشی موبایل بدون باتری:

در برخی موارد، ممکن است نیاز به روشن کردن گوشی موبایل بدون باتری باشد. برای این کار می‌توان از منبع تغذیه استفاده کرد. به این صورت که ولتاژ و جریان مناسب را به پین‌های مربوطه در سوکت باتری گوشی وصل می‌کنیم.

شوک به باتری:

در برخی موارد، ممکن است باتری گوشی به دلیل مشکلاتی مانند سولفاته شدن، شارژ نشود. برای رفع این مشکل می‌توان از منبع تغذیه برای شوک دادن به باتری استفاده کرد. به این صورت که ولتاژ و جریان مناسب را برای مدت کوتاهی به باتری اعمال می‌کنیم.

تست جریان کشی برد الکترونیکی:

با استفاده از منبع تغذیه می‌توان جریان کشی برد الکترونیکی گوشی را تست کرد. به این صورت که ولتاژ و جریان مناسب را به برد اعمال می‌کنیم و سپس با استفاده از آمپرمتر، جریان مصرفی را اندازه‌گیری می‌کنیم.

پیدا کردن قطب های باتری:

در برخی موارد، ممکن است قطب‌های باتری مشخص نباشد. برای پیدا کردن قطب‌های باتری می‌توان از منبع تغذیه استفاده کرد. به این صورت که ولتاژ کم و جریان محدودی را به باتری اعمال می‌کنیم و سپس با استفاده از ولت‌متر، قطب‌های باتری را مشخص می‌کنیم.

نکات مهم:

 1. قبل از استفاده از منبع تغذیه برای تعمیرات موبایل، باید به طور کامل با نحوه کار آن آشنا باشید.
 2. باید از ولتاژ و جریان مناسب برای هر کار استفاده کنید. در غیر این صورت، ممکن است به گوشی موبایل آسیب برسد.
 3. هنگام استفاده از منبع تغذیه، باید از عینک و دستکش ایمنی استفاده کنید.

مولتی متر

از دیگر تجهیزات تعمیرات موبایل که حضورآن برای این کار ضروری است می توان به مولتی متر اشاره داشت.مولتی متر خود دارای انواع مختلف عقربه ای/دیجیتال/رومیزی و انبری است.

مولتی متر

مولتی متر یکی از ابزارهای پرکاربرد در تعمیرات موبایل است که برای اندازه‌گیری ولتاژ، جریان، مقاومت و سایر پارامترهای الکتریکی استفاده می‌شود.

کاربردهای مولتی متر در تعمیرات موبایل:

 1. اندازه‌گیری ولتاژ باتری: برای بررسی سلامت باتری و شارژ آن
 2. اندازه‌گیری جریان مصرفی: برای پیدا کردن قطعات معیوب که باعث اتلاف جریان می‌شوند
 3. اندازه‌گیری مقاومت: برای تست قطعات مختلف مانند مقاومت‌ها، خازن‌ها و دیودها
 4. تشخیص قطعات معیوب: با بررسی ولتاژ، جریان و مقاومت قطعات مختلف می‌توان قطعات معیوب را پیدا کرد
 5. عیب یابی مدار: با بررسی ولتاژ و جریان در نقاط مختلف مدار می‌توان عیب یابی کرد
 6. تست سوکت ها: برای بررسی اتصال صحیح سوکت ها
 7. بررسی مسیرهای تغذیه: برای بررسی وجود ولتاژ در مسیرهای مختلف
 8. بررسی اتصالات کوتاه: برای پیدا کردن اتصالات کوتاه در مدار

نکاتی در مورد استفاده از مولتی متر در تعمیرات موبایل:

 1. قبل از استفاده از مولتی متر، باید به طور کامل با نحوه کار آن آشنا باشید.
 2. از رنج مناسب برای هر کار استفاده کنید.
 3. از پروب‌های مناسب استفاده کنید.
 4. هنگام استفاده از مولتی متر، از عینک و دستکش ایمنی استفاده کنید.
 5. به نکات ایمنی در هنگام کار با مولتی متر توجه کنید.

هویه هوای گرم

هویه هوای گرم ویکتور جزو مهم ترین تجهیزات تعمیرات موبایل به شمار می اید که برای کار لحیم کاری از ان استفاده می شود.معمولا به کمک هوبه قطعه های کوچکی نظیر مقاومت/دیود/خازن/بلندگو و میکروفن را لحیم کاری می کنند.به طور کلی اگر تنها قصد خرید یک هویه را در ابتدای کار دارید می توانید هویه 50 وات را انتخاب کنید چرا که این هویه برای رنج وسیعی از تلفن های همراه و تعمیر قطعات آن مناسب است.

هویه هوای گرم

هویه یکی از ابزارهای اصلی و پرکاربرد در تعمیرات موبایل است که برای لحیم کاری و قلع کاری قطعات الکترونیکی استفاده می‌شود.

کاربردهای هویه در تعمیرات موبایل:

 • سیم کشی روی برد: زمانی که مسیرها و لاین‌های مختلف روی برد دچار قطعی شده و باعث می‌شود که بخش خاصی از تلفن همراه از کار بیفتد، با کمک نقشه و دستگاه مولتی‌متر شروع به شناسایی مسیر قطع شده کرده و در انتها شروع به سیم‌کشی‌کردن مسیر با کمک دستگاه هویه و سیم جامپر می‌کنیم.
 • نصب کانکتور: کانکتورها به دلیل اینکه پلاستیک زیادی در آنها به کار برده شده در مقابل حرارت هیتر بسیار آسیب‌پذیر هستند. در این شرایط سعی می‌کنیم که برای نصب این قطعات از ترفندهای مختلفی استفاده کنیم. اما اگر پایه‌های کانکتور در دسترس باشد، مانند کانکتور سیم‌کارت، کارت حافظه و یا کانکتور شارژ، برای نصب این مدل کانکتورها از هویه استفاده می‌کنیم. هویه به خاطر گرمای نقطه‌ای که اعمال می‌کند باعث عدم آسیب به آن می‌شود.
 • تخلیه قلع‌های اضافی روی برد: زمانی که بخواهیم یک قطعه معیوب را روی برد تلفن همراه تعویض کنیم، یکی از اصلی‌ترین کارها بعد از جدا کردن قطعه خراب تخلیه قلع‌های اضافی روی سطح برد و در مرحله بعد اضافه‌کردن قلع جدید است. برای انجام این کار شما می‌توانید از هویه و سیم قلع‌کش برای تخلیه قلع‌ها و یا هویه و سیم قلع برای اضافه‌کردن قلع استفاده کنید.

نکاتی در مورد استفاده از هویه در تعمیرات موبایل:

 1. از هویه با توان مناسب استفاده کنید.
 2. از نوک هویه مناسب استفاده کنید.
 3. از سیم قلع با کیفیت استفاده کنید.
 4. از خمیر فلکس برای کمک به لحیم کاری استفاده کنید.
 5. هنگام استفاده از هویه، از عینک و دستکش ایمنی استفاده کنید.
 6. به نکات ایمنی در هنگام کار با هویه توجه کنید.

 

ثبت سفارش
تعداد
عنوان